1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Хвороба Меньєра
Під хворобою Меньєра увазі симптомокомплекс, описаний в 1861 році французьким медиком Проспером Меньєра.

Хвороба Меньєра характеризується класичної тріадою:
• напади системного лабіринтового запаморочення, що супроводжуються нудотою і блювотою
• зниження слуху на одне вухо
• шум у цьому ж вусі.

Причини виникнення хвороби Меньєра до кінця не вивчені. Патологія внутрішнього вуха при цьому захворюванні пов'язана з тим, що всередині накопичується надмірна кількість ендолімфатичної рідини. Поступово наростають біофізичні та біохімічні порушення, які вражають нервові закінчення, в результаті чого розвивається прогресуюче зниження слуху.
Клінічна картина.
Раптові напади сильного запаморочення, нудоти, блювоти, що супроводжуються шумом у вухах і зниженням слуху (частіше на одне вухо), ністагмом (розмашисті коливання очних яблук при погляді в сторону) і втратою рівноваги; хворий не може ходити, стояти і навіть сидіти. Напад може тривати від кількох годин до кількох діб, повторюватися надзвичайно часто (кожні 2-3 дні), іноді, значно рідше (1 раз на 1-2 роки). У період між нападами ознаки захворювання відсутні, за винятком зниження слуху. Повторні напади ведуть до прогресуючого зниження слуху іноді аж до повної глухоти на одне вухо. Загальна тривалість захворювання дуже різна, іноді хвороба триває десятки років. Частіше хворіють жінки 30-50 років. Нерідко клінічна картина недостатньо чітка.
Діагностика досить складна, оскільки прояви подібні з іншими захворюваннями, такими як нейросенсорна приглухуватість, атеросклероз судин головного мозку, отосклероз, вегетосудинна дистонія, арахноідітів, вертебробазилярної недостатністю, невриноми статоакустіческого нерва та іншими захворюваннями. Пацієнтам проводиться аудіометрія, дослідження функції вестибулярного апарату, призначається консультація невролога, МРТ головного мозку для виключення об'ємних утворень у головному мозку. Специфічним дослідженням, що дозволяє підтвердити діагноз хвороби Меньєра є електрокохлеографіі.
Лікування.
Консервативне лікування симптоматичне і спрямоване зменшення нудоти, зняття блювання, запаморочення, призначають дегидратационную терапію, кортикостероїди, засоби, що поліпшують кровопостачання головного мозку і внутрішнього вуха. При частих нападах та безуспішності медикаментозного лікування для зменшення запаморочення виконується введення в барабанну порожнину антибіотиків, які мають токсичну дію на рецептори внутрішнього вуха. Розробляються нові методики, такі як введення в порожнину середнього вуха стероїдних препаратів. У міжнападу для запобігання рецидиву рекомендується без солі дієта, обмеження прийому рідини, протипоказане паління, вживання алкоголю, перевтома. За відсутності ефекту від консервативного лікування виконують хірургічне втручання: руйнування барабанної струни, розсічення нервових волокон барабанного сплетіння (тімпаносімпатектомія), шунтування ендолімфатичного мішка, перетин преддверно-завиткового нерва.

<