1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Холестеатома

Холестеатома - це пухлиноподібний утвір, що утворюється при тривалому хронічному середньому отиті (епітимпаніті). Вона утворена концентрично нашаровуються тонкими пластами ороговілого епідермісу, містить воду, білки, липоиди і холестерин. Це утворення можна легко розтерти пальцями, має сполучнотканинних оболонку, яка щільно прилягає до кістки, а нерідко і вростає в неї.
Вушна холестеатомою є продуктом запального процесу і нічого спільного не має з рідкісною пухлиною-істинної холестеатомою (перловою пухлиною).
Холестеатома розвивається таким чином. Епідерміс зовнішнього слухового проходу, який потовщений на верхній стінці, вростає у вигляді тяжа через крайової дефект в барабанної перетинки середнє вухо. Наростання епідермісу на запалену слизову оболонку супроводжується впровадженням його в глиб цих тканин у вигляді тяжів. З поверхні твірної оболонки (матриксу) весь час слущиваются шари епітелію. Постійне злущування ороговілих клітин і накопичення їх у порожнинах середнього вуха веде до утворення компактної маси холестеатоми. Безперервно зростаюча холестеатомою може заповнити всі порожнини середнього вуха, надаючи згубний вплив на навколишні кісткові стінки, вростаючи в них своєю оболонкою, в результаті поступово руйнуючи кісткову тканину.
Клінічні прояви. Нерідко симптоматика буває вкрай поганою. Проявляючись невеликим зниженням слуху хворий може і не здогадуватися про масштаби ураження вуха. Холестеатомний отит супроводжується іноді відчуттям важкості у вусі або відповідній половині голови. Виділення можуть бути незначними, засихають в кірки, але частіше є гнійні виділення з неприємним запахом. При недостатньому догляді за хворим вухом, коли гній затримується в порожнині середнього вуха або в слуховому проході і піддається розкладанню за участю гнильних мікробів, з'являється смердючий запах; неприємний запах гнійного відокремлюваного може бути і при доброякісній формі отиту.
Біль у вусі, головний біль, запаморочення, асиметрія особи сигналізують про неблагополуччя, можливий розвиток ускладнень (менінгіт, парез лицьового нерва, пошкодження внутрішнього вуха). При появі головного болю і вестибулярних порушень хворого негайно госпіталізують для всебічного обстеження та операції на вусі. Це ж відноситься до розвинутому парезу лицьового нерва.
Зниження слуху найчастіше буває помітним, іноді межує з глухотою. Часто страждає безпосередньо слуховий нерв. Важливе діагностичне значення має комп'ютерна томографія скроневих кісток. Холестатома є показанням для радикальної операції на вусі.

<