1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ексудативний отит

Виділяють особливу форму середнього отиту - ексудативні, при якому відбувається скупчення в барабанної порожнини в'язкої рідини негнійного характеру.
Причина криється, як правило, у порушенні функції слухової труби (внаслідок патології порожнини носа), в результаті чого за рахунок негативного тиску у барабанній порожнині рідина «висмоктується» з кровоносних судин.
Хворих турбують зниження слуху, шум у вухах й рідко болю у вусі. Часто ексудативний отит діагностується у пацієнтів, що перенесли гострий середній отит. Основною скаргою, що змушує звернутися до лікаря, є стійке зниження слуху, іноді відчуття «переливання рідини» у вусі.
Діагноз ставиться на підставі клінічної картини, даних отоскопии (за барабанною перетинкою видно рідина з бульбашками повітря),
аудіометрії (вимірювання гостроти слуху) - при ексудативному отиті спостерігається зниження слуху за рахунок порушення звукопроведення,
тімпанометрія (дослідження рухливості барабанної перетинки) - при ексудативному отиті барабанна перетинка нерухома за рахунок скупчення за нею рідини). Також використовується комп'ютерна томографія скроневих кісток - рентгенівський метод, при якому отримують пошарові знімки середнього вуха, що дозволяють побачити рідинне вміст в барабанної порожнини і клітинах соскоподібного відростка.

Лікування.
Консервативне лікування полягає у призначенні протизапальних препаратів, поліпшення носового дихання, продуванні слухових труб через катетер, пневмомасаж барабанних перетинок, фізіотерапії.
При неефективності консервативної терапії і великому скупченні рідини в барабанній порожнині вдаються до шунтування барабанної порожнини - під місцевим знеболенням під контролем мікроскопа в барабанної перетинки роблять невеликий розріз, через який вставляють шунт - маленьку трубочку-дренаж, через яку в подальшому відбувається відтік рідини і вентиляція барабанної порожнини повітрям. Через два місяці, після контрольної комп'ютерної томографії скроневих кісток шунт видаляють, і перфорація в барабанної перетинки самостійно заживає.

<