1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Інші захворювання

Методи ендоваскулярного лікування високоефективні для зупинки кровотеч з легких, шлунка, нирок, сечового міхура та ін, для ліквідації патологічних соустий між артеріями і венами, а також аневризм (патологічних розширень судин - вроджених або виникли в результаті травм). Ці методи дозволяють успішно лікувати деякі види злоякісних пухлин введенням безпосередньо в судини, що живлять пухлину, протипухлинних препаратів, створюючи тим самим високу їх концентрацію в тканинах пухлини.

Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА)

Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) - одне з найбільш грізних серцево-судинних захворювань, що представляє велику небезпеку для життя. Настає тромбоемболія внаслідок відриву тромбу, розташованого усередині вени (найчастіше при варикозної хвороби ніг), і занесення його потоком крові в серце і легеневу артерію. Це веде до закупорки цієї артерії і до уповільнення або зупинки кровообігу в легенях. ТЕЛА знаходиться на другому місці після інфаркту міокарда як причина смерті від серцево-судинних захворювань.

Ендоваскулярні втручання грають провідну роль в лікуванні та профілактиці ТЕЛА. Суть їх полягає в тому, що по катетеру, введеному в легеневу артерію, в область тромбу вводять медикаментозні засоби, що розчиняють його. Крім того, за катетеру в нижню порожнисту вену вводять спеціальний пристрій – протиемболічних фільтр, який у разі відриву тромбу затримує його, не дозволяючи мігрувати в серце. Установка такого фільтра малотравматична і доцільна в профілактичних цілях, якщо виникла загроза відриву тромбу. Показання до установки фільтра опеределяется лікар на підставі спеціальних досліджень (УЗД, ангіографія). Ендоваскулярна діагностика, профілактика та лікування ТЕЛА сьогодні є провідними і не мають альтернативи. Вони дозволяють знизити смертність від ТЕЛА з 70-100% до 10-15%.

Облітеруючий ендартеріїт, облітеруючий атеросклероз, ішемічний інсульт, ішемічна хвороба серця

Захворювання артеріальних судин кінцівок, шиї, серця (облітеруючий ендартеріїт, облітеруючий атеросклероз, ішемічний інсульт, ішемічна хвороба серця, що проявляються у вигляді стенокардії та інфаркту міокарда), в основі яких лежить порушення кровотоку при звуженні або закупорці артерій тромбами або атеросклеротичними бляшками, можуть бути успішно вилікувані ендоваскулярних методами. Уражена ділянка судини реканалізуется за допомогою проводника, проведеного через катетер і (або) розширюється спеціальним балоном зсередини. Щоб уникнути рецидиву звуження судини в місці його реканалізації встановлюють внутрісудинний протез, який представляє собою дротяну сітку, армуючу судинну стінку.

Метод найбільш ефективний у випадку коротких, непоширених уражень судин.

Тромбоцитопенічна пурпура, гемолітична анемія, гіпопластична анемія, мієлофіброз

Деякі захворювання крові (тромбоцитопенічна пурпура, гемолітична анемія, гіпопластична анемія, мієлофіброз) пов'язані з посиленим руйнуванням клітин крові в селезінці. Таких хворих лікують великими дозами гормональних препаратів, які, надаючи певний позитивний ефект, викликають цілий ряд побічних явищ і ускладнень: порушення обміну речовин (ожиріння), набряклість тканин, підвищення артеріального тиску та ін Крім того, ефект від лікування гормонами має тимчасовий характер, а тривале їх застосування веде до ослаблення імунного захисту організму.

У разі неефективності медикаментозної терапії проводиться хірургічна операція - видалення селезінки. Однак вона може бути вкрай ризикованою в зв'язку з вихідним важким станом таких хворих (підвищена кровоточивість, гормональні та імунні розлади). Крім того, позбавлення важливого органу імунного захисту - селезінки значно підвищує ризик виникнення інфекційних і пухлинних захворювань в подальшому.

Ці захворювання також можна вилікувати шляхом часткового ендоваскулярного виключення селезінкової тканини. Через катетер, встановлений в артерію селезінки, дозовано вводять поліуретанові частинки, що перекривають кровотік. Таке лікування дозволяє підібрати необхідний обсяг виключається тканини і зберегти селезінку як орган імунітету. Ендоваскулярне лікування краще не тільки в порівнянні з видаленням селезінки, але і з медикаментозним лікуванням завдяки його атравматичного, високої ефективності і малої хворобливості.

Протягом одного-трьох тижнів вдається повністю вилікувати таких хворих або на тривалий період позбавити їх від симптомів.

Фіброміома матки

Фіброміома матки супроводжується збільшенням цього органу іноді до значних розмірів, що викликає здавлювання сусідніх органів і тканин. Крім того, фіброміома призводить до виникнення сильних і частих маткових кровотеч.

Хірургічне лікування фіброміоми матки полягає у видаленні фіброміоми разом з маткою. Операція травматична, «калічить». Таке лікування дуже небезпечно для хворих з підвищеним операційним ризиком - страждають важкими супутніми захворюваннями (діабет, атеросклероз), вадами серця, порушеннями функції легень, печінки, нирок. Ендоваскулярне лікування фіброміоми матки практично безболісно, майже не має протипоказань. Воно полягає в емболізації (закупорці) маткової артерії, які живлять вузли фіброміоми. Починаючи з першої доби після емболізації припиняються сильні маткові кровотечі, викликані фіброміомою, а матка внаслідок розсмоктування фіброматозних вузлів зменшується до нормальних розмірів протягом п'яти-шести місяців. Цей метод, безсумнівно, став альтернативою традиційному хірургічному лікуванню.

<