1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

Носова кровотеча не є самостійним захворюванням, частіше це симптом цілого ряду захворювань, як порожнини носа, так і організму в цілому.

З місцевих причин носової кровотечі найбільш частою є травма, іноді навіть незначна травма може викликати сильну кровотечу. Яскравим прикладом може служити звичка колупання в носі, коли слизова оболонка носа піддається постійній травмі. Крім того, причиною носової кровотечі може бути хірургічна травма, особливо втручання на пазухах гратчастої кістки.

Захворювання, що сприяють виникненню носової кровотечі, є гострий і хронічний атрофічний риніт (нежить), а також доброякісні та злоякісні пухлини носа.

Із загальних причин носової кровотечі найбільш частими є захворювання, що супроводжуються підвищенням артеріального тиску (гіпертонічна хвороба, ниркова гіпертонія), змінами судинної стінки (атеросклероз), хвороби крові (гемофілія, геморагічні діатези, лейкоз, тромбоцитопенія), інфекційні захворювання (частіше грип та ГРЗ) . Іноді спонтанні носові кровотечі виникають при різкому зниженні атмосферного тиску, підвищення температури тіла, при тривалому перебуванні на сонці, при фізичному перенапруженні.

Симптоми: закінчення червоної, не пінливою крові з передніх носових отворів, стікання крові по задній стінці глотки. Кров може виділятися з носа по краплях або струменем. У результаті заковтування крові і попадання її в шлунок може виникнути кривава блювота. При тривалому, особливо прихованому носовій кровотечі розвивається переднепритомний і непритомний стану - блідість шкіри, холодний піт, слабкий і частий пульс, артеріальний тиск падає.

Перша допомога при носовій кровотечі:
• Зручно посадити хворого, щоб голова була вище тулуба;
• Голову хворого злегка нахилити вперед, щоб кров не попадала в носоглотку й рот;
• При носовій кровотечі не можна сякатися, тому що це може посилити кровотечу!
• Притиснути крило носа до перегородки. Перед цим можна ввести в носові ходи ватні тампони, сухі або змочені 3% розчином перекису водню, нафтизином 0,1% (тампони готуються з вати у вигляді кокона довжиною 2,5-3см і товщиною 1-1,5 см, дітям - товщиною 0 , 5см);
• Покласти холод на потилицю і перенісся (міхур з льодом) на 20хв.
У якому випадку необхідно звернутися до лікаря?
• Якщо кров з носа "ллється струмком" і не припиняється після зроблених спроб самостійної зупинки протягом 10-20 хвилин;
• Якщо крім носової кровотечі є такі захворювання, як порушення згортання крові, цукровий діабет, підвищення артеріального тиску;
• Якщо хворий постійно приймає такі препарати, як аспірин, гепарин, ібупрофен;
• Якщо кров рясно стікає по задній стінці глотки, тобто потрапляє в горло і виникла кривава блювота;
• Якщо виникло непритомний або переднепритомний стан на тлі носової кровотечі;
• При часто повторюваних носових кровотечах.
Подальше лікування носової кровотечі проводить ЛОР-лікар в стаціонаре.Хірургіческіе методи зупинки кровотечі: припікання (коагуляція) судини, що кровоточить, тампонада носа Міроцель тампонами (передня і задня).

<