1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

Пам’ятка для пацієнтів

(правила підготовки до лабораторних досліджень)

Нижче вказані деякі правила підготовки до лабораторних досліджень.

Для багатьох  лабораторних досліджень існують певні особливості підготовки, що стосуються часу  виконання дослідження, обмежень прийому певних лікарських засобів,  фізичної та іншої активності,  дієти, тощо -  тому  завжди запитуйте  про них у свого лікуючого лікаря для уникнення помилок та потреби повторного виконання досліджень.

Загальні правила підготовки до здачі аналізів крові:

1.      Напередодні здачі венозної крові для будь-яких досліджень обмежити прийом жирної їжі;

2.      Протягом 3-х днів до виконання дослідження утриматись від прийому алкоголю;

3.      Кров здається натще серце, в цей час можна пити тільки негазовану воду (кров на глюкозу натще  бажано здавати вранці  після 12 годинного утримання від їжі);

4.      В день перед дослідженням виключити паління, фізичні навантаження (біг, підйом по сходах), емоційне, психічне перевантаження;

5.      Безпосередньо перед забором крові необхідно відпочити 10-15 хвилин, заспокоїтись.

   Правила підготовки пацієнта до здачі загального аналізу сечі:

1.      Напередодні здачі аналізу утриматись від прийому алкоголю, значних фізичних навантажень, вживання гострої, солоної їжі, буряку, моркви.

2.      По можливості (за погодженням з лікуючим лікарем) утриматись від прийому препаратів, що впливають на параметри загального аналізу сечі (сечогінні препарати, сульфаніламіди, саліцилати, фурагін, ріфампіцин, тощо).

3.      Не рекомендується виконання аналізу сечі жінкам в період менструальної кровотечі, чоловікам та жінкам в період до 5-7 днів після цистоскопії.

4.      Перед здачею загального аналізу сечі необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.

5.      Збирається вся перша вранішня порція сечі (50 - 100 мл) в чистий, сухий посуд, який щільно закривається кришкою.

6.      Термін доставки в лабораторію від моменту здачі аналізу не  має перевищувати  1,5-2-х годин.

Для аналізу сечі за Нечипоренком  - в чистий, сухий посуд з кришкою забирається середня порція сечі (близько 50мл) з першого ранкового сечовипускання.

Для аналізу сечі за Зимницьким – протягом доби пацієнт збирає 8 порцій сечі з інтервалом в 3 години  (в окремі сухі чисті ємності, які зберігаються в прохолодному місці). На ємностях позначаються номер порції та час забору.

Правила підготовки пацієнта до здачі аналізу калу:

1.      За 2-3 дні до обстеження уникати (за погодженням з лікуючим лікарем) прийому лікарських препаратів, що впливають на моторику шлунково-кишкового тракту,  змінюють характер калу (послаблюючі середники, ректальні свічки, препарати вісмуту, заліза, барію, тощо). При неможливості їх відміни – відмітити такі особливості в направленні на дослідження.

2.      На дослідження, здається кал після вранішньої дефекації. При неможливості одразу доставити матеріал в лабораторію, він може зберігатись декілька годин при температурі 2-8° С (в холодильнику).

Кал на яйця гельмінтів доставляють в чистій, сухій скляній або пластмасовій посудині з кришкою (близько 3 грамів). Для найбільшої інформативності – дослідження виконується 3- разово.

Перед здачею аналізу калу на копрограму, для інформативності дослідження, в дієті протягом 3-х днів  мають бути присутні як молочні продукті, так і каші, яйця, м’ясо, білий хліб з маслом, овочі, фрукти, що дозволить оцінити перетравлювання більшості нутрієнтів.

Правила підготовки пацієнта до здачі мокроти:

1.      Напередодні дослідження утриматись від прийому ліків (за погодженням з лікуючим лікарем), вживання алкоголю, паління.

2.      Мокрота здається вранці натще серце після чищення зубів, полоскання ротової порожнини кип’яченою водою.

3.      Глибоко вдихаючи повітря, пацієнт викликає кашель, відкашлюється, та збирає весь трахеобронхіальний секрет в суху чисту скляну баночку, яку закриває кришкою. Якщо мокротиння не виділяється, пацієнт виконує кілька легких фізичних вправ, в т.ч. з глибоким диханням та повторює спробу відкашлятись.

<