1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

Начальник відділення - лікар з радіонуклідної діагностики вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук, фахівець з питань радіонуклідної діагностики Чобан Володимир Ілліч.

Радіонуклідний метод діагностики є дуже чутливим методом при діагностиці захворювань різних органів та систем. В основі радіонуклідної діагностики закладена здатність радіоізотопів вибірково поглинатися окремим органами та тканинами, у тому числі патологічно зміненими.
Достовірність отриманої інформації про функціонально-структурні особливості органів, тих, що важко дослідити іншими методами, фізіологічність діагностичних процедур - передумова для впровадження радіонуклідних методів у клінічну практику, що дозволило встановити ряд переваг цього методу:

  • висока інформативність методу дозволяє, не змінюючи фізіології досліджуваного процесу, вивчати особливості його течії;
  • подавати результати дослідження у кількісному вигляді;
  • низьке променеве навантаження на пацієнта в порівнянні з рентгенологічним дослідженням (наприклад, при радіонуклідній ренографії променеве навантаження у 1000 разів менше в порівнянні з загальним рентген знімком нирок);
  • одночасне дослідження анатомо-топографічних особливостей внутрішніх органів паралельно з їх функціональним станом.

Протипоказань у проведенні радіонуклідної діагностики практично не має (крім вагітності та періоду лактації).
У відділенні використовуються такі методи радіонуклідної діагностики:

І. Радіонуклідні дослідження в нефрології та урології.

1) Ренографія.
2) Визначення об'єму залишкової сечі.
3) Динамічна радіонуклідна сцинтіграфія нирок.
4) Ангіографія нирок.
5) Визначення міхурово - сечовивідних рефлексів.
6) Статична сцинтіграфія нирок.
7) Визначення ефективного ниркового плазмотоку, клубкової фільтрації.

За допомогою даних методів досліджуються секреторно-екскреторна функції кожної нирки, уродинаміка верхніх сечовивідних шляхів, фото №1 клубкова фільтрація кожної нирки, кровообіг нирок, топографічні особливості нирок фото №2. Показання до радіонуклідної діагностики досить широкі, вони включають урологічну та нефрологічну патологію: хворі з нефритами, пієлонефритами, гідронефрозами, прохідність сечовивідних шляхів, гіпертензія невідомої етнології, пухлини, кісти нирок та ін. Радіонуклідне дослідження нефроурологічної патології є ефективним методом, який дозволяє встановити патологічний процес у хворого, коли ще нема лабораторних даних про захворювання.

II. Радіонуклідне дослідження гепатобіліарної системи.

1) Динамічна гепатобілісцинтіграфія.
2) Статична сцинтиграфія печінки, селезінки.

За допомогою цих методик проводяться дослідження поглинальної та видільної функції полігональних клітин печінки, прохідності жовчних шляхів, накопичувальної та рухової функції жовчного міхура, характер розповсюдження захворювання (вогнищеве, дифузне) фото №2-№3. Ці методики застосовують при диференціальній діагностиці різної етнології гепатитів, пухлин, цирозів печінки, жовчокам'яної хвороби, дискенезії жовчних шляхів та ін.

III. Радіонуклідне дослідження щитовидної залози.

1) Дослідження йод-накопичувальної функції щитовидної залози.
2) Сцинтіграфія щитовидної залози.

Дослідження призначається при порушеннях функції щитовидної залози. За йодпоглинальною здібністю щитовидної залози судять про її функцію (гіпер- або гіпофункцію) фото №4, (визначають анатомо-топографічні особливості щитовидної залози, її розміщення, та наявність вузлів (доброякісних та злоякісних пухлин) фото №2, №3.

IV. Радіонуклідне дослідження кісток та суглобів.
При остеосцинтіграфії проводиться діагностика первинних та вторинних пухлин скелету, а також неонкологічних захворювань. Діагностична цінність цього дослідження в ранньому визначенні метастазів злоякісних пухлин у скелеті, що може випередити рентгенологічне виявлення їх на 4-6 місяців, фото №2, №3.
V. Радіонуклідне дослідження в неврології.

1) Динамічна сцинтіграфія кровообігу мозку.
2) Сцинтіграфія головного мозку.

Енцефалоангіосцинтіграфія показана при порушенні кровообігу головного мозку, а також визначенні патологічних вогнищ головного мозку фото №2, №3.

VI. Позитивна та непряма лімфосцинтіграфія. Метод дозволяє скласти уявлення про розповсюдженість ураження лімфовузлів при онкологічних та гематологічних захворюваннях фото №2, №3.
VII. Сіалосцинтіграфія.

Ціль методики оцінка анатомо-морфологічного та функціонального стану привушної та підщелепної слинних залоз.Призначається для діагностики запальних та пухлинних захворювань слинних залоз фото №2, №3.

Аналізування та поліпшення якості послуг базується на створенні системи гарантії якості, яка базується на структурі, що включає підготовку, планування та процес обстеження хворого фото №5, №6. Основою цієї системи є чітке виконання обов'язків персоналу відділення радіонуклідної діагностики.

У відділенні радіонуклідної діагностики виконуються дослідження печінки, нирок, щитоподібної залози, мозку, лімфатичної системи, кістяка, м’яких тканин організму людини в плановому порядку при різноманітних захворюваннях без будь – якої підготовки. При перших скаргах хворих виконуються обстеження, що носять комплексний характер і дозволяють послідовно досліджувати органи системи в різноманітних часових діапазонах з перших секунд дослідження, що має особливо виняткове значення в пошукових можливостях при метастатичних пошкодженнях печінки, нирок, кістяка.
Кісткові пошкодження різноманітної природи, в тому числі і метастатичні, виявляються на 4-6 місяців раніше ніж іншими радіологічними методами і, при необхідності, конкретизуються подальшими радіологічними обстеженнями на КТ, МРТ, УЗІ.

<