1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Догляд за хворими, що перенесли інсульт.

Що таке інсульт?
Інсульт виникає в результаті розриву кровоносної судини і проникнення крові в мозок (геморагічний інсульт) або внаслідок блокування або звуження кровоносної судини, що зменшує потік крові у відповідній кровопостачанню області мозку (ішемічний інсульт). Обидва типи інсульту викликають пошкодження клітин мозку, частина з яких гине.

Як інсульт впливає на хворого?
Вплив інсульту на життєдіяльність організму визначається тим, яка з областей мозку пошкоджена і за виконання яких саме функцій вона відповідає. В результаті інсульту може бути порушена нормальна робота наступних органів і систем: прийом і ковтання їжі, рух і чутливість, включаючи координацію, зорове сприйняття, слух, мова, здатність регулювати сечовипускання і дефекацію. Як особа, що доглядає за хворим, ви повинні спостерігати за цими змінами, відзначаючи зрушення як в позитивну, так і в негативну сторону. Хворі інсультом можуть відчувати втому і відчувати складнощі в мисленні або контролі своїх емоцій, а також перебувати в депресивному стані.
Тривалість збереження порушених функцій після деяких типів інсульту може становити дні, тижні або проходити зовсім непомітно. Відновлення після більш важких типів інсульту може займати місяці або роки, так як процес реорганізації мозку тривалий і поступовий, і результатом цього процесу є компенсація порушених функцій пошкоджених ділянок здоровими областями мозку. Однак іноді втрата функцій є незворотною.

Що таке реабілітація?
Реабілітація - це комплекс медичних, психологічних, педагогічних, професійних та юридичних заходів, спрямованих на відновлення повсякденної діяльності, працездатності та здоров'я пацієнтів після перенесеного інсульту.
За допомогою спеціальних вправ і методів хворі інсультом відновлюють втрачені здібності або поступово здобувають нові навички, які дозволяють їм займатися повсякденною діяльністю. Кращих результатів реабілітації можливо досягти при мультидисциплінарному підході. Так, у відновленні мовлення і мовних здібностей доцільна допомога логопеда, рухової активності - фізіотерапевта, виконанні повсякденних завдань - лікаря-трудотерапевта.

Як особа, що доглядає за хворим, може допомогти в реабілітації?
Дотримання розпорядку дня допомагає зберегти моральний стан хворого інсультом та особи, яка доглядає за ним. Розпорядок повинен включати регулярні короткі проміжки для тренувальних вправ хворого і для навчання його необхідним навичкам. Потрібне терпіння як хворому інсультом, так і особі, яка доглядає за ним. Іноді може здаватися, що поліпшення відбувається дуже повільно. Постійна підтримка, похвала, моральне заохочення навіть за малі досягнення хворого допомагають створити атмосферу довіри і зберегти комфортний психологічний клімат.
Дуже важливо надати допомогу в той момент, коли вона необхідна. Надання допомоги повинно бути розумно збалансовано, щоб стимулювати хворого до здобуття незалежності. При цьому всіляко підтримується віра в успіх.

Допомога хворим в прийомі їжі і пиття.
Хворому часто важко ковтати після інсульту. Він може не відчувати їжу або рідину на одній або іншій стороні рота. У нього можуть виникнути труднощі з жуванням або виробленням слини. Існує багато способів, щоб полегшити жування і ковтання їжі.
Обирайте їжу або робіть так, щоб її було легко пробувати, жувати і ковтати. Їжа не повинна бути дуже гарячою або холодною. Готуйте їжу смачною і ароматною, це стимулює вироблення слини і сприяє кращому ковтанню їжі. Не давайте в'язкі продукти, які важко ковтати, такі як кисломолочні продукти, сиропи, варення, в'язкі фрукти, наприклад, банани.
Не пропонуйте занадто сухі або жорсткі страви, наприклад, підсмажений хліб, сухе печиво (крекери). Приготований рис може прилипати до порожнини рота або бути жорстким, тому пом'якшуйте його шляхом додавання рідини, наприклад, супу.
Готуйте м'яку їжу і дрібно нарізуйте тверду їжу, до якої можна додати супи або соки.
Якщо важко ковтати воду, давайте сік. Розбавлені рідини можуть викликати задуху, так як їх важче відчувати і ними легше поперхнутися. Згущуйте рідини знежиреним сухим молоком.
Тримайте рівно чашку або тарілку, якщо хворий їсть сам. По можливості, дайте йому столові прилади (виделка, ложка) з широкою або подовженою ручкою.
Пропонуйте хворому інсультом приймати їжу неураженою стороною рота.
Переконайтеся, що після прийому кожного шматочка їжі хворий його проковтнув і порожнина рота чиста. Їжа, що залишилася на ураженій стороні рота, повинна бути обережно видалена пальцем, якщо хворий не може це зробити сам язиком або пальцем.
Відводьте більше часу на їжу - 30 або 40 хвилин і переконайтеся, що хворий після закінчення прийому їжі залишається в сидячому положенні від 45 до 60 хвилин.

Як допомагати хворим одягатися.
Інсульт часто вражає рухову систему, тим самим обмежуючи рухову активність однієї з половин тіла. Це створює труднощі хворому інсультом в одяганні. Пропонується кілька простих прийомів, які зроблять процес одягання для хворого більш доступним і легким.
Порадьте хворому прийняти зручне положення сидячи перед тим, як одягатися.
Підготуйте одяг в тому порядку, в котрому вона буде надіта, а зверху покладіть речі, котрі він надіне в першу чергу.
Коли ви допомагаєте хворому надягати одяг, переконайтеся, що він спочатку надіває одяг на уражену руку або ногу, а вже потім на неуражену руку або ногу.
При роздяганні хворий повинен дотримуватись зворотного порядку: спочатку вивільнити руку або ногу, потім швидко скинути одяг з ураженої руки або ноги.
Запропонуйте хворому використовувати одяг з простою фурнітурою. Наприклад, із застібками на липучці замість ґудзиків, еластичний пояс замість ременя або підтяжок і взуття без шнурівки.
Для хворого інсультом небажаний одяг із щільно облягаючими рукавами, проймами, вузькі брюки з талією, а також одяг, який потрібно одягати через голову.
Слід надати допомогу в підборі одягу, котрий застібається спереду, що зручніше для хворого.
Прості пристрої допомагають хворим інсультом одягатися самим. Наприклад, гачок, кільце або мотузочок, прикріплені до блискавки, дозволяють її застібнути, а для взуття слід використовувати ріжок.
З ураженими частинами тіла хворого треба поводитися дуже обережно, щоб уникнути їх подальшого травмування.

Як допомагати хворому вмиватися.
Процес вмивання можна полегшити хворому, якщо приготувати ванну кімнату заздалегідь. Гаряча вода повинна бути в достатньому обсязі, а рушники, шампунь, мило і зубні приналежності легко доступні.
Переконайтеся в тому, що місце, де відбувається процедура вмивання, тепле і в ньому немає протягів. Покладіть у ванну або душ нековзний килимок. Підлога навколо ванни або душу повинна бути сухою і неслизькою.
Переконайтеся, що шлях у ванну кімнату вільний від різних перешкод.
Перила або поручні, зафіксовані на стінах, полегшать хворому опускання в ванну і вихід з неї.
Завжди додавайте гарячу воду до холодної води, а не навпаки. Перевіряйте температуру води ліктем.
Спочатку помийте руки й обличчя хворого. Область геніталій повинна бути вимита в останню чергу.
Переконайтеся, що шампунь і мило добре змиті, а чисті частини тіла сухі.
Під час миття у ванні або під душем хворий може сидіти на стільці. Стілець повинен мати гумові наконечники на ніжках або бути поставлений на рушник, щоб уникнути ковзання.
Однак візьміть до уваги, що мити хворого в лежачому положенні зручніше і безпечніше, ніж пересувати його в положенні сидячи або стоячи по ванній або під душем. Якщо ви вирішили, що це найкращий варіант, переконайтеся, що ви миєте і висушуєте кожну частину тіла по черзі, притримуючи хворого за вже чисті і сухі частини тіла.
Чищення зубів повинно проводитися вранці, ввечері і після кожного прийому їжі, при цьому використовується зубна щітка і трохи зубної пасти для уникнення задухи. Просіть хворого відкрити рот і ніколи не відкривайте йому рот насильно.
Для гоління рекомендується використовувати електробритву, так як вона безпечніше, ніж звичайна бритва. При цьому потрібно бути вкрай обережним.

Додаткова інформація.

Вплив на відносини.
Хворий інсультом залежний від особи, яка доглядає за ним, майже постійно. Особи, які доглядають за хворим, можуть виконувати дії, які раніше хворі робили самостійно, такі як відстежування фінансових справ, водіння автомобіля або відвідування магазинів, приготування їжі і т.д.
Важливо, щоб сім'я і друзі допомагали справлятися з тягарем турбот. Особа, що доглядає за хворим, повинна підібрати і навчити членів сім'ї хворого деяким прийомам по наданню допомоги хворому у відсутності доглядальниці.

Практичні пристосування.
Домашні пристосування сприяють поверненню хворого до нормального способу життя. До них відноситься спеціальне обладнання: підйомні сходи, щоб підніматися вгору й спускатися вниз, переносний душ замість ванни або кріплення поручнів у ванній. Можливо, знадобиться крісло-коляска.
Спеціально обладнані пристрої для користування однією рукою дозволяють відкривати банки, чистити овочі, зубні протези або нігті, використовувати палицю з гачком для одягання. Плаваючий ванний термометр запобіжить випадковому ошпарюванню.
Необхідно ретельно продумувати процес виконання хворим знайомого завдання, беручи до уваги його фізичну недієздатність. Наприклад, приготування овочів у каструлі з водою може вимагати відповідного переосмислення етапів виконання завдання, враховуючи, що хворий буде сидіти або робити все однією рукою.

Зменшення ризику подальших інсультів.
У хворого, який переніс інсульт, існує загроза рецидиву. Однак можна зменшити ризик повторного інсульту, змінивши спосіб життя і використовуючи дієти і лікарські засоби. Дуже важливим є контроль артеріального тиску. Рекомендується регулярний контроль рівня артеріального тиску і постійний прийом при необхідності лікарських засобів, що знижують його рівень.
Необхідно регулярно контролювати рівень глюкози крові. Корекцію рівня глюкози крові рекомендовано здійснювати зміною способу життя і призначенням індивідуальної лікарської терапії.
Рекомендується відмова від куріння і зловживання алкоголем. Показана регулярна фізична активність (до 30 хвилин щодня). Доцільно дотримання дієти з обмеженням вживання кухонної солі і насичених жирів, прийом багатих на клітковину фруктів і овочів. Особам, які мають підвищений індекс маси тіла, рекомендується дотримуватися дієти для зниження ваги.
Хворим, які перенесли ішемічний інсульт показано застосування лікарських препаратів, що знижують рівень холестерину в крові. З метою профілактики повторного інсульту або розвитку інфаркту міокарда показаний постійний прийом лікарських препаратів, які перешкоджають згущенню крові.
Професійна інформація та підтримка лікаря або медсестри абсолютно необхідні. Не соромтеся запитувати їх і просіть повторного пояснення, якщо ви щось не до кінця розумієте.
Бажано регулярно проводити збори осіб, які доглядають за хворим, з метою обміну досвідом та більш якісної адаптації хворого до життя.

<