1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Відшарування сітківки – процес відділення сітківки від підлягаючих тканин. При цьому порушується анатомічний і функціональний зв'язок фоторецепторного апарата із судинною оболонкою. Суб'єктивно це виражається в порушенні периферичного зору, а якщо процес захоплює центр сітківки то й зниженням гостроти зору. По походженню відшарувння сітківки розділяють на 3 основні групи:

  1. Регматогенні - викликані розривами сітчастої оболонки з наступним проникненням рідини зі склоподібного тіла під сітківку через розрив.
  2. Тракційні - викликані натягом сітківки проліферативними утвореннями, наприклад при діабетичній ретинопатії
  3. Ексудативні - викликані просочуванням рідини під сітківку з підлягаючих тканин.

Група яка найбільше широко зустрічається це регматогенні відшарування. Вони, як уже було сказано, виникають внаслідок розриву сітківки який частіше локалізується на периферії оболонки. Периферичні дегенерації можуть бути наслідком змін ока при короткозорості коли всі оболонки очного яблука розтягуються внаслідок більш інтенсивного зростання ока або як наслідок травм. Але можуть виникати й без видимих причин. Але, як правило, необхідний ще один елемент. Це тракційний механізм - натяг сітківки з боку склоподібного тіла. Це може бути знову ж відшарування склоподібного тіла від сітківки при короткозорості або вікова, травматична, але при цьому залишаються зони більш щільного зрощення на місці яких і виникають тракції. Тракції можуть бути й первинними й викликати розрив а після й відшарування.

ДІАГНОСТИКА: Хворі пред'являють скарги на «затемнення» у полі зору, можливе зниження гостроти зору. Як правило це підтверджується виконанням периметрії. Огляд очного дна частіше дає відповідь на питання про розвиток відшарування сітківки. У сумнівних випадках і при непрозорості оптичних середовищ виконується ультразвукове сканування ока, що підтверджує діагноз.

ЛІКУВАННЯ: Хірургічні методи лікування відшарування сітківки розділяються на екстрасклеральні (втручання які робляться на поверхні склери) і ендовітреальні (втручання які проводяться зсередини очного яблука).

Метою будь-якої операції із приводу відшарування сітківки є зближення відшарованої сітківки з пігментним епітелієм, тобто прилягання сітківки до підлягаючих оболонок із блокуванням розривів і звільнення сітківки від тракцій.

  • Екстрасклеральне пломбування, балонування або циркляж використовується при невисоких відшаруваннях сітківки без вираженого тракційного механізму. Зміст лікування полягає в розміщенні спеціальної пломби або пневматичного балона зовні ока й створення компресії на склеру очного яблука. У результаті склера з підлягаючими оболонками наближається до відшарованої сітківки. Розриви сітківки блокуються або кріокоагуляціей (заморожуванням) або лазерною коагуляцією.
  • Закрита вітректомія – видалення склоподібного тіла яке заповнює задній відділ ока разом із тракціями за допомогою спеціального приладу – вітреотома. Після сітківка розправляється на підлягаючих оболонках за рахунок введення в задній відділ ока важких перфторорганічних з'єднань. Після розправлення сітківки виконується лазерна коагуляція області розривів і периферії сітківки.  Перфторорганічне з'єднання замінюється на силіконове масло або на газоповітряну  суміш, що саморозширюється, які відіграють роль тимчасового каркаса на час поки лазерні коагуляти зможуть адекватно втримувати сітківку.

Функціональний результат лікування залежить від декількох факторів. У першу чергу це давнина відшарування сітківки. Чим більше часу проходить із моменту виникнення відшарування тим гірше прогноз для зору. Ще один фактор це чи залучена в патологічний процес центральна (макулярна) ділянка сітківки оскільки саме вона відповідає за гостроту зору.

Тому обов'язковою умовою успіху операції із приводу відшарування сітківки, є їхня своєчасність, оскільки тривале існування відшарування приводить до необоротних змін сітківки, загибелі фоторецепторів.

<