1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Історія клініки гастроентерології ГВКГ починається з 1955 року, коли вперше зі складу загальнотерапевтичного профілю було виділено відділення, призначене для лікування військовослужбовців із захворюваннями органів травлення  (2-е терапевтичне). Воно було розгорнуте на 100 ліжок і розташовувалось на  2-му поверсі північного крила головного корпусу. Штат  відділення складав: 3 офіцери (начальник відділення, старший ординатор, ординатор, 2-3 лікарі-службовці). Начальником другої терапії в цей період був полковник медслужби Тарнавський Олександр Васильович (з 955 по 1964 рік).   
З 1964 року відділення очолив кандидат медичних наук, полковник  медслужби Епштейн Борис Володимирович, який керував відділенням на протязі 15 років.
З 1968 року відділення було реорганізоване в спеціалізоване для лікування гастроентерологічних і ендокринологічних хворих, а також хворих з гострими отруєннями, переважно солями важких металів і технічними рідинами. Була обладнана палата інтенсивної терапії.
З 1970 року 2-й терапії було надано 2-х поверхова будівля (колишнє офтальмологічне ЛОР – відділення), у якому воно розміщується й тепер. Після самостійного ремонту відділення було обладнане у відповідності з вирішуваними задачами.
Воно стало функціонувати, як гастроентерологічний центр у складі  великого багатопрофільного лікувального закладу, яким був 408 ОВГ.
Забезпечувалось своєрідне автономне функціонування, сформувались  необхідні діагностичні підрозділи, устатковані сучасною апаратурою:

  • філіали рентгенологічного відділення і лабораторія;
  • зондові кабінети для фракційного дослідження шлункового соку методом безперервної аспірації, дослідження дуоденального соку за допомогою  подвійного зонду, методи багатомоментального зондування, рН-метрії;
  • в 1969  році першим в місті і окрузі був оснащений ендоскопічний кабінет; був отриманий прилад “гастрокамера” з фотоапаратом для огляду і фотографування окремих ділянок слизової оболонки шлунка Б.В.Епштейном проведено перші дослідження. За 1971-1975 рік лікарем Голиком Л.Ф. проведено близько 1500 гастроскопій, подано 3 пропозиції по використанню ендоскопічних досліджень в  госпіталі.

В 1976 році кабінет був обладнаний фіброезофагогастродуоденоскопом, сигмоскопом, колоноскопом (став штатним);

  • в 1971 році освоєно і впроваджений в практику теле -

     радіометричний  прилад – “капсула” для визначення рН, температури і тиску в шлунку;
У відділенні випробовувались ряд нових методів лікування
виразкової хвороби в тому числі анаболічними стероїдами, β –блокаторами в сполученні з малими дозами інсуліну, фонофорезом лікарських препаратів.
На базі відділення підготовлені і захищені три кандидатських дисертацій (Лазаретник Б.І., Шликов І.А., Епштейн Б.В.).
В 1979 році воно реорганізоване в два гастроентерологічних відділення: 2-е відділення (для хворих із захворюваннями шлунка й кишківника, та хворих з отруєннями) і 6-те відділення (захворювання гепатобіліарної зони і онкологічні захворювання органів травлення).
Першим начальником 6-го терапевтичного відділення був полковник Комаренко Дмитрій Іванович доктор медичних наук (1980-1988 рр.), його змінив Лузан Василій Онуфрієвич (1988-1996 рр.).
Першим начальником 2-го терапевтичного відділення був полковник Нищенко Віталій Пілипович (1980-1989 рр.). Потім його змінив полковник Голік Леонід Федорович (1989-1995 рр.). На базі цього відділення в 1996 році була захищена кандидатська дисертація Арістовим Леонідом Митрофановичем. В  результаті реорганізації відділень в клініки, гастроентерологічне відділення (на базі 2-го терапевтичного відділення) увійшло в клініку абдомінальної хірургії і гастроентерології, в якій  нараховувалось п’ять відділень Завідуючою гастроентерологічного  відділення була призначена службовець ЗС України Пруська Людмила Іванівна (1996 – 1998 рр.). У 1998 року її змінив полковник Козел Микола Петрович (1998-2004рр.). З 2004 по 2005роки відділення очолював підполковник м/с Курпіта В.І. У 2007 році відділення було реорганізоване в клініку гастроентерології з палатами для хіміотерапії.

<